Sterydoterapia i sterydofobia Wskazania oraz działania niepożądane
Testosteron jest odpowiedzialny za rozwój męskich cech iorganów płciowych. Z tego powodu sterydy anaboliczne są przepisywane w terapii takich schorzeń jak opóźnione dojrzewanie u chłopców, nieprawidłowy rozwój narządów płciowych i impotencja u mężczyzn oraz rak piersi u kobiet. Leczenie nimi praktykuje się ponadto w przypadku spadku masy mięśniowej u osób chorych na AIDS lub nowotwór.
Może też dojść do zaostrzenia przebiegu choroby, która była przyczyną włączenia do terapii tego typu leków. Niektórzy zastanawiają się też, czy rację mają ci, którzy mówią, że anaboliki nie powinny być stosowane u dzieci. Jak już zostało wspomniane, to prawda, ponieważ wzrost i rozwój ich organizmu mogą ulegać spowolnieniu.
Kortykosteroidy — co to za grupa leków?
Pierwotnie sterydy anaboliczne miały służyć w leczeniu chorych ze skrajnie wyniszczonym organizmem. Ubiegłego wieku podawano je osobom po przebyciu ciężkich chorób, które powodowały spadek masy mięśniowej i brak łaknienia. Sterydy anaboliczne miały pomóc takim osobom nie tylko odbudować mięśnie, ale też poprawić ich apetyt, przez co ich organizm mógłby szybciej wrócić do prawidłowego funkcjonowania i wagi. Jednak efektami takich terapii nie były zachęcające do prowadzenia dalszych badań. Jedynie testosteron spełnił założenia naukowców, a podawanie go u chłopców ze spowolnionym rozwojem płciowym powoduje, że rozwijają się oni prawidłowo.
- Stanowią one odpowiedź na bodźce zewnętrzne (np. stres, infekcje) i wewnętrzne (np. procesy regeneracyjne).
- Produkują je nadnercza, niewielkie gruczoły dokrewne umiejscowione w okolicy nerek.
- Dlatego ważne jest, aby w diecie uwzględnić produkty bogate w cynk, selen, witaminę D oraz wapń.
Leki hamują odpowiedź immunologiczną organizmu, co zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu. Osoby, które je zażywają, są częściej agresywne i poirytowane, choć niekiedy mogą mieć wybuchy euforii. Z drugiej strony przyjmowanie anabolików może zakończyć się depresją i próbą samobójczą.
Funkcje biologiczne: Wspólne i odrębne role w organizmie
Glikokortykosteroidy tohormony steroidowe naturalnie występujące w naszym organizmie, produkowane w warstwie pasmowatej kory nadnerczy. Do naturalnych glikokortykosteroidów zaliczamy kortyzol, kortyzon i kortykosteron. Najczęściej pod pojęciem sterydów rozumiemy związki syntetyczne produkowane na wzór naturalnie występujących w organizmie hormonów. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwobrzękowe i immunosupresyjne, mają one bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie.
- Przestrzeganie zaleceń lekarza i zdrowego stylu życia jest kluczowe w celu osiągnięcia najlepszych wyników leczenia.
- Za ochronę narządów wrażliwych na brak glukozy (mózgu i serca), zapewniają odporność na stres (fizyczny, psychiczny, głodzenie) i szkodliwe bodźce środowiskowe oraz działają przeciwzapalnie.
- To jest postrzegane jako forma oszustwa i niszczy fair play w sporcie.
- Przepisywane są na receptę i tylko w ten sposób powinny być stosowane.
- Niestety, osoby z chorobami tarczycy muszą uważać przy stosowaniu suplementów diety.
Glikokortykosteroidy mogą być stosowane doustnie, dożylnie, domięśniowo, wziewnie lub miejscowo w postaci maści, kremów lub żelu (w chorobach skóry). Dawkę potrzebną do osiągnięcia efektu terapeutycznego należy zawsze ustalać indywidualnie dla pacjenta i okresowo ją modyfikować zgodnie z aktywnością choroby. W miarę możliwości najlepiej jest podawać glikokortykosteroidy w jednej dawce rano, aby naśladować fizjologiczny rytm dobowy wydzielania kortyzolu. Jeżeli konieczne jest podanie drugiej dawki, wówczas powinna być to niższa dawka w porze obiadowej. Kończąc długotrwałe leczenie glikokortykosteroidami należy stopniowo zmniejszać dawki, ponieważ przy nagłym odstawieniu leku istnieje niebezpieczeństwo powikłań będących następstwem atrofii (zaniku) nadnerczy. Glikokortykosteroidy, potocznie określane mianem sterydów, są to hormony wytwarzane w warstwie pasmowatej kory nadnerczy.
Anaboliczne, kortykosteroidy czy też hormony płciowe.Anaboliczne sterydy są najczęściej stosowane w sporcie, ponieważ ich głównym zadaniem jest zwiększenie beztłuszczowej masy ciała oraz redukcja tkanki tłuszczowej. Działanie anabolicznych sterydów polega na zwiększeniu syntezy białek w mięśniach, co prowadzi do szybszego ich wzrostu. Takie sterydy jak testosteron czy też nandrolon.Kortykosteroidy są natomiast stosowane w medycynie, jako środki znieczulające i przeciwzapalne w przypadku chorób skóry, astmy czy alergii. Kortykosteroidy hamują procesy zapalne, ale mogą prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, m.in.
Z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, terapii z kortykosteroidami nie należy stosować przez długi okres czasu. W przypadku preparatów przyjmowanych drogą doustną pojawia się wówczas https://hotelviggiano.it/zastosowanie-trenbolonproviron-w-kulturystyce-nowy/ ryzyko potencjalnego wystąpienia powikłań takich jak infekcja, zakrzepica żylna, jałowa martwica kości oraz złamania. Osteoporozy, cukrzycy, nadciśnienia oraz innych cech zespołu Cushinga.
Sterydy anaboliczne: działanie, efekty i skutki uboczne
Po drugie, stosowanie sterydów może poważnie zagrażać zdrowiu sportowca. Doping jest nielegalnym praktyką, która narusza zasady fair play w sporcie i szkodzi zdrowiu sportowca. Dlatego wiele organizacji sportowych ma bardzo surowe kary dla sportowców, którzy stosują sterydy lub inne formy dopingu.Podsumowując, sterydy są nielegalne w sporcie z wielu powodów.
Skuteczność stosowania miejscowych sterydów jest bezpośrednio związana z przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych. Staranne stosowanie się do zaleceń lekarskich wymaga zarówno czasu, wysiłku, jak i zaufania względem bezpieczeństwa oraz skuteczności leków. Przestrzeganie schematu dawkowania przez pacjenta odgrywa kluczową rolę w celu osiągnięcia poprawy jakości życia, codziennego funkcjonowania oraz zminimalizowania ryzyka wystąpienia zaostrzonych objawów oraz potencjalnych powikłań. Najczęstszym wyborem co do sposobu leczenia są miejscowe aerozole [7].